JAUNUMI

03.09.21

Elektroauto - plusi, mīnusi un mazgāšanas specifika.

Elektroauto iegūst aizvien lielāku popularitāti ne tikai mums tuvākās vai tālākās pasaules valstīs, bet arī tepat pie mums Latvijā. Ja raugās uz dažādās vietnēs pieejamo statistikas informāciju par elektroauto reģistrāciju un cilvēku plāniem to iegādāties tuvāko 5 gadu laikā, tad visos statistikas rādītājos ir novērojams liels kāpums.

Protams, sākumā doma par “zaļāku” pārvietošanos un elektroauto iegādi var šķist pārāk dārga, bet lai saprastu kaut vai tikai finansiālos ieguvumus, ir jāraugās ilgtermiņā.

Tāpat kā par jebkuru lietu, arī par elektroauto viedokļi dalās, tāpēc aplūkosim biežāk minētos argumentus par/pret elektroauto iegādi.

Elektroauto priekšrocības.

Elektroauto samazina gaisa piesārņojumu. Ņemot vērā, ka elektroauto darbojas ar uzlādējamu akumulatoru, tad tā ekspluatēšana nerada izpūtēja emisijas, kas ir viens no globāli lielākajiem piesārņojuma avotiem.

Elektroauto ilgtermiņā palīdz ietaupīt. Neraugoties uz to, ka jauna elektroauto iegāde ir salīdzinoši dārga, Lielbritānijas eksperti ir aprēķinājuši, ka elektroauto uzturēšana var būt pat par 60-70% lētāka, salīdzinot ar parastajiem auto. Ja apskatām situāciju Latvijā, tad šajos procentos mēs varētu iekļaut tādas priekšrocības, kā:

·  nav jāmaksā transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis;

·  atļauts braukt pa sabiedriskā transporta joslām;

·  iespēja novietot automašīnu Rīgas Satiksmes autostāvvietās bez maksas;

·  lētākas apkopes.

Izmaksas uz 100km ir lētākas. Vidējās izmaksas elektroauto uzlādei 100km braucienam ir aptuveni 2,5 eiro.  Salīdzinoši -  ar iekšdedzes dzinēju aprīkotas vidējās klases automašīnas degvielas uzpildīšanai 100km braucienam nāktos tērēt 6 eiro.

Valsts atbalsts jeb finansējums elektroauto iegādei. Tiek plānots, ka Latvijā varētu tikt īstenots finansiāls atbalsts jauna elektroauto iegādei. Plānotais līdzfinansējums varētu būt līdz 4500 eiro elektroauto iegādei un 2250 eiro tā saucamajiem “plug-in” hibrīdiem. Kopumā atbalsta apjoms plānots ap 10 miljoniem eiro.

Elektroauto trūkumi.

Uzlādes stacijas. Nevar noliegt, ka šajā aspektā pēdējā laikā ir vērojamas lielas izmaiņas un elektroauto uzpildes stacijas kļūst aizvien vairāk, tomēr tās joprojām vairāk koncentrētas lielajās pilsētās, kas var ierobežot braucēju plānus un garāku maršrutu veikšanu.

Salīdzinoši nelielie attālumi. Tāpat kā iekšdedzes dzinēji ir dažādu lielumu un tilpumu, arī elektroauto baterijas ir ar dažādu kwh (kilovatstundu) ietilpību. Lai gan ar katru bateriju paaudzi pieaug elektroauto baterijas kwh lielums un attālums, ko varam nobraukt ar vienu uzlādi palielinās, ir jārēķinās, ka lielāka elektroauto baterija nozīmē dārgāku cenu vienam un tam pašam auto modelim. Ja uzlādes stacijas būtu vairāk, tad arī elektroauto, kuri nevar nobraukt vairākus simtus kilometru ar vienu uzlādi, varētu biežāk uzlādēt savu auto un mērot garākus ceļojumus.

Akumulatora uzlādes ilgums. Akumulatora uzlāde, atkarībā no uzlādes avota, ir salīdzinoši ilgs process, ar ko vienmēr jārēķinās - tās vairs nebūs tik ierastās dažas minūtes, ko pierasts veltīt degvielas uzpildei.

Elektroauto mazgāšana.

Savu elektroauto jūs droši varat mazgāt jebkurā sev vēlamajā automazgātavā neatkarīgi no tās veida –

vai tā būtu pašapkalpošanās mazgātava, automātiskā konveijertipa mazgātava vai jebkura cita automazgātuve. Tomēr ir dažas lietas, kurām vajadzētu pievērst uzmanību, mazgājot elektroauto:

! Elektroauto nedrīkst mazgāt uzlādes laikā. (Šis gan vairāk attieksies uz tiem auto īpašniekiem, kuri vēlas ietaupīt savu laiku un mājas pagalmā veikt abas darbības vienlaicīgi).

! Mazgājot elektroauto, uzlādes vāciņam jābūt cieši aizvērtam;

! Mazgāšanas laikā aizdedzei jeb “gaitas funkcijai” jābūt izslēgtai;

! Nedrīkst neko mazgāt zem motora pārsega.

Ņemot vērā iespēju ietaupīt savus finanšu līdzekļus, turpināt baudīt komfortu uz ceļa un joprojām kopt savu auto kā līdz šim, varam prognozēt, ka ar katru gadu elektroauto īpatsvars tikai palielināsies un ticam, ka saistībā ar to ievērojami gan skaitliski palielināsies, gan teritoriāli paplašināsies uzlādes stacijas. Varbūt ir pienācis īstais brīdis apsvērt elektroauto iegādi kā videi draudzīgu papildinājumu jūsu uzņēmuma autoparkā, vai kā ģimenes budžetu ietaupošu pārvietošanās risinājumu jūsu mājsaimniecībā?

Mēs izmantojam sīkdatnes mājaslapas darbības nodrošināšanai. Jebkurā laikā varat atcelt sīkdatņu parametrus, mainot ierīces iestatījumus un izdzēšot saglabātās sīkdatnes. Vairāk - Sīkdatņu izmantošanas noteikumos.